Potřebují pomoc!

Ano, mnohé z nás určitě zasáhla zpráva o ničivém zemětřesení v Nepálu. Nejničivějším zemětřesení za posledních 80 let. Úřady hlásí více jak 7000 mrtvých. Některé z nás tato zpráva zasáhla více, jiné jen lízla a některé ani to.

Patřím k těm prvním, kteří si zamilovali Nepál a jsou vděčni za každou minutu, kterou tam mohli strávit s báječnými lidmi, v jejich domovech, s jejich životní filozofií a moudrem. V horách, kde si každý musí uvědomit svou malost a hodit za hlavu všechny malichernosti, kterými se až doposud zabýval, s lidmi, kteří svou pohostinnost povýšili na umění v předávání obrovského množství energie.

Tito lidé jsou neuvěřitelně silní a podmínky, ve kterých žijí a ve kterých vychovávají své děti, jsou pro mnohé z nás nepředstavitelné. Jistě, mnozí cestovatelé se teď zapýří a řeknou: „Tsss, to co já jsem viděl v ……… (doplň dle uvážení), na to nic nemá.“ Možná ne, ale právě proto, že víte, jak moc hrozné podmínky ve světě mohou dnes ještě panovat, jste bohatší než všichni ostatní, kteří to ještě neviděli. A možná právě proto, pochopíte toto mé počínání.

article_photo

Můj obdiv k těmto lidem, k lidem, kteří žijí v Nepálu je doufám patrný i z fotografií, které jsem tam během svého pobytu pořídil. Mnozí z vás je již viděli zakomponované v prvních dílech mého pokusu o cestopis, jiní si je prohlíželi na mém webu, někteří zahlédli na facebooku. Možná jste je viděli na výstavě. Ano, od března tohoto roku vystavuji 8 velkoformátových fotografií v kavárně Sicily na Senovážném náměstí. Výstava se jmenuje Portréty z Nepálu a vlastně jsem o tom ani příliš neinformoval… Kecám, chtěl jsem, aby o tom vědělo co nejvíce lidí, ale marketing a věci kolem něj nejsou mou parketou. Nicméně tento příspěvek není o mé výstavě, ani o mých fotografiích. Je o lidech, kteří právě v těchto dnech potřebují pomoc.

article_photo

Rozhodl jsem se, že fotografie, které vystavuji, věnuji do veřejné aukce a že výtěžek z této aukce zašlu na konto SOS Nepál charitativní organizace Člověk v tísni. Ne, nepotřebuji slova chvály, nepotřebuji plácání po ramenou, ani žádné „Lajky“. Já nepotřebuji nic. To lidé v Nepálu potřebují. Potřebují naší pomoc.

Věřím, že se mezi vámi najde dost lidí, kteří chtějí pomoci a snad bude i dost těch, kteří mohou pomoci. Pokud se vám fotografie líbí, pokud můžete a není vám lhostejný osud lidí, kteří v dnešních dnech prožívají utrpení, o kterých se mnohým z nás ani nezdálo, pomozte!

S organizací aukcí mi velmi ochotně pomohl aukční portál Aukro. Ač to zavání skrytou reklamou, bylo by nefér nezmínit to, že se postarali o bezplatnou promoci aukcí. Teď už je ale všechno na vás. Jak se říká v mnoha filmových klišé: Otevřte svá srdce a peněženky.

Technický popis fotografií lze najít přímo u aukcí, ale pro pořádek jej uvádím i zde.

Limitovaná edice fotografií z výstavy Portréty z Nepálu o formátu 125 x 90 cm Limitovaná edice znamená, že v tomto formátu bude vydán pouze omezený počet signovaných fotografií. Konkrétně u těchto fotografií se jedná o 10 kusů od každé. Každá z fotografií obsahuje jednoznačnou identifikaci na štítku na zadní straně, kde jsou uvedeny její parametry, název i pořadové číslo, včetně podpisu autora.

Fotografie jsou vyrobené v nejvyšší kvalitě na osvitové jednotce ZBE Chromira na papír Kodak a následně vyvolány chemickým procesem RA-4. Jako povrchová úprava byla zvolena matná laminace, která zajistí ochranu jak před UV paprsky, tak i před mechanickým poškozením. Jako podklad jsou použity lehčené desky Forex Smart.